Archives

Best of the Triad 2014

Well here it is. The culmination of months of your voting and our counting and we thank you. We understand and appreciate all those who took time out of their busy schedules to log onto YesWeekly.com and cast their votes for the Best of the Triad. It takes a while, we know. For us, it’s an exciting, fun and somewhat stressful time around the YES! Weekly office as we put together this, our biggest issue of the year.

Again, thank-you for voting in this year’s Best of the Triad – Reader’s Choice Awards. Without you, it doesn’t happen. As we put out this issue, we are more excited than ever as the vote total reached a record high, which shows you are taking notice and letting your voice be heard. In doing this, you will see many familiar names being honored, as well as the highest amount of new winners listed for the first time.

There’s a lot to discover in this issue, and we welcome you to sit back and enjoy the Best of the Triad.

ENTERTAINMENT/NIGHTLIFE

Best Club/Party DJ: DJ HekYeh

Runners-up: DJ A Vegas, DJ Lotta Noize

Honorable mentions: Baby Seals, Lemon Lyme, DJ Snow, DJ A-Vegas

Best Female Bartender: Tiffany Howell – Burke St. Pub

Runners-up: Rosie Fernandez – New York Pizza, Leslie Eades-The PorterHouse Bar & Grill, Lindsay Angermeier – PF Chang’s

Best Male Bartender: Jimbo Williams – The PorterHouse

Runners-up: Mike Bosco-Westerwood Tavern, Wild Bill – Downtown Brody’s

Honorable mentions: Eric Moss – NY Pizza, Brandon Creason-Finnigan’s Wake, Zach Fudge, Joe Blevins, Lentz Ison

Best Restroom (club, restaurant, public):

Mellow Mushroom

Runners-up: Green Valley Grille, Darryl’s Wood Fired Grille’s upstairs jail

Honorable mentions and Notes: Cheddar’s Casual Cafe, The Greenbean. “Is this a fu*king joke?”

Best New Club/Bar: Small Batch Beer Co.

Runners-up: Hoot’s Roller Bar, Bull’s Tavern

Honorable mentions: The Mad Hatter, Second and Green Tavern, Carolina Ale House

Best Dance Club: Therapy

Runners-up: Status, The Underground

Honorable mentions and Notes: Inferno, Greene Street. “No clue”, “Fu*k your dance clubs”

Best Club For Hooking Up: Johnny & Junes

Runners-up: Buckhead Saloon, Downtown Brody’s

Honorable mentions and Notes: Bull’s Tavern, Status, Ziggy’s, “My bed”

Best Late-Night Bar: Jake’s Billiards

Runners-up: Local House Bar, Silver Moon Saloon

Honorable mentions: Second and Green Tavern, Hoot’s Roller Bar, Burke St. Pub, Bulls Tavern

Best Sports Bar: JP Looneys

Runners-up: Cooper’s Ale House, Jake’s Billiards

Honorable mentions: Kickback Jack’s, Flip Flops, Ham’s, The Box Seat

Best College Bar: Jake’s Billiards

Runners-up: West End Opera House, Mother Tuckers,

Honorable mentions: Finnigan’s Wake, Rec. Billiards, Greene Street, After Hours

Best Wine Bar: The Tasting Room

Runners-up: Grapes & Grains in Clemmons, Rioja! A Wine Bar

Honorable mentions and Notes: 6th & Vine, Village Tavern, 1618 Wine Lounge, Potent Potables, Scuppernong Books. “I am a redneck, I drink beer”

Best Lounge: Meridian Restaurant

Runners-up: Pete’s Whisky Box, Tate’s Craft Cocktails

Honorable mentions and Notes: Churchill’s on Elm, 1618 Wine Lounge, Status, Jeffrey Adams on Fourth. “my couch”

Best Neighborhood Bar: Second & Green Tavern

Runners-up: Darryl’s Wood Fired Grill, Burke St. Pub

Honorable mentions: Suds & Duds, College Hill, Westerwood Tavern, McPherson’s, NY Pizza

Best Place To Shoot Pool: Jake’s Billiards

Runners-up: Gate City Billiards, Rec. Billiards

Honorable mentions: Longshank’s Billiards, Tailgators Bar & Billiards, Breakers, Tee-Time Sports & Spirits, West End Opera House

Best Martini: Meridian Restaurant

Runners-up: Village Tavern, Josephine’s Bistro and Bar

Honorable mentions and Notes: Blu Martini, Tate’s Craft Cocktails, Graffiti’s Bistro Restaurant, Gia. “Martinis are for as*holes”

Best Bloody Mary: Lindley Park Filling Station

Runners-up: First St. Draught House, Downtown Brody’s

Honorable mentions: Village Tavern, Tate’s Craft Cocktails, Claddagh Restaurant & Pub Bloody Mary by Katie, Mellow Mushroom-Winston, Iron Hen Café, The Tavern in Old Salem

Best Margarita: Kiosco Mexican Grill

Runners-up: Nacho Daddy’s Mexican Grill, Mexico Restaurant

Honorable mentions: Crafted: The Art of the Taco, Mi-Pueblo, Village Tavern and Jake’s Billiards, Maize Cantina

Best Beer Selection: Cooper’s Ale House

Runners-up: River Ridge Tap House, Mellow Mushroom

Honorable mentions: Jake’s Billiards, Carolina Ale House, Finnigan’s Wake, Bull’s Tavern, Hops Burger Bar, Old Winston Social Club, First St. Draught House, The PorterHouse Bar & Grill, Darryl’s Wood Fired Grill

Retail Outlets – Bestway, Stella Brew, Potent Potables

Best Karaoke Night: Applebee’s on Wendover Ave.

Runners-up: Gatsby’s, Cooper’s Ale House

Honorable mentions and Notes: McPherson’s, Burke Street Pub, Ham’s, College Hill, Tee Time, 4 Oaks Tavern, Westerwood Tavern, JP Looney’s, Grey’s Tavern. “Redneck, don’t sing”, “Karaoke is for douche bags”

Best Patio: Darryl’s Wood Fired Grill

Runners-up: 4th Street Filling Station, Lindley Park Filling Station

Honorable mentions: M’Coul’s, Carolina Ale House, Ziggy’s, Burke Street Pub, Village Tavern, Natty Greene’s, Tate’s Craft Cocktails, 6th and Vine, Second and Green Tavern, The Deck at River Twist.

Best Rooftop Club/Bar: District Rooftop

Runners-up: Greene Street Club, Syn and Sky

Honorable mention and Notes: Kress Building. “Roy Carroll’s spot”, “City council took that away”, “Bob”, “All are crab (sp?)”

SERVICES

Best Barber Shop: Local Honey

Runners-up: The Clubhouse Salon for Men, Quaker Village Barber & Style Shop

Honorable mentions and Notes: Great Clips, Sports Clips. “Don’t go, I’m bald”, “Don’t Know”

Best Massage Therapists: Janet Blevins Sage Dragonfly Massage & Bodywork

Runners-up: Angela Wilson at P.U.R.E., Sierra McRae-European Touch

Honorable mentions: DesiMarie Rodman, Angela Dorsey, Lonnie Miles, Mandy Walker, Margie Owens, Autumn Pinnix

Best Motorcycle Dealership: Smokin’ Harley-Davidson

Runners-up: Ducati of Greensboro, Honda of Winston-Salem

Honorable mentions: Harley-Davidson Greensboro, Krazy Kevin Powell, Forsyth Motorsports.

Best Local Men’s Clothing Store: Social Status

Runners-up: Civic Threads, Airtype

Honorable mentions and Notes: M Christopher’s, Maui Nix, Gusto, Buckle, Jos A Banks, Design Archives. “Don’t shop men’s clothes”

Best Local Women’s Clothing Store: BohoBlu

Runners-up: Monkee’s of the Village, SASS Consignment Boutique

Honorable mentions and Notes: Vintage Jane, Anthropologie, Civic Threads, Franchesca’s, Altar’d State, Gail’s, Wicked Purple. “I’m a guy”

Best Boutique: Monkee’s of the Village

Runners-up: SASS Consignment Boutique, BohoBlu

Honorable mentions: Vintage Jane, Hip Chic’s, Splurges, Just Be, Camel City Goods, Wildflower, Rebecca and Co., Sister’s on Tate

Best Consignment Shop: Vintage Jane

Runners-up: SASS Consignment Boutique, Etc. Consignment

Honorable mentions: Goodwill, Uptown Cheapskate, Snob Shop, Design Archives, Red Collection, Gail’s

Best Thrift Clothing Store: Plato’s Closet

Runners-up: B-Thrifty, Vintage Jane

Honorable mention: Goodwill, Carolina Thrift, Bargain Box, Etc. Consignment, Mega Thrift, Lucky Strike, Value Village, Salvation Army

Best Shoe Store: SRI

Runners-up: DSW, The Shoe Warehouse

Honorable mentions and Notes: The Shoe Market, Fleet Feet, Be Shoes, Shoe Carnival, Off ‘N Running, Sills, Barn Loft, Rack Room, SASS Consignment Boutique. “Anywhere there is cowboy boots”

Best Furniture Store: Ashley’s Home Furnishings

Runners-up: Area, The Red Collection

Honorable mentions and Notes: La-Z-Boy, American Furniture Warehouse, Furnitureland South, Colfax Furniture, Habitat Re-Store, Furniture Land South Salvage, Buddy’s Home Furnishings. “CraigsList”

Best Jewelry Store: Custom Jewelers

Runners-up: Bryson’s Jewelers, Cass Jewelers – Simon Jewelers

Honorable mentions: Schiffman’s Jewelers, Jared, Charming Charlie, BohoBlu, Fentress

Best Smoke/Vape Shop: Peace Out

Runners-up: A&D Vapors, Alter Vapes

Honorable mentions: Southern Vapes, CW Vapes, The Vape Shop

Smoke Shops – Glitters, Pipe and Pint, Havana Phil’s

Best Hospital: Novant Health/Kernersville Medical

Runners-up: High Point Regional, Wake Forest Baptist Hospital,

Honorable mentions: Moses Cone, Forsyth Medical, Women’s Hospital

Best Cosmetic Surgeon: Coley Cosmetic & Hand

Runners-up: Forsyth Plastic Surgery, Salem Plastic Surgery – Dr. Scott Tucker

Honorable mentions and Notes: Carolina Surgical Arts/Dr. Owsley, Dr. Best, Dr. Barber. “who needs ’em”, “not a clue”

Best Chiropractor: Kernersville Chiropractic Center

Runners-up: Erickson Clinic of Chiropractic, Buxton Chiropractic

Honorable mentions: Affordable Chiropractic – Jeffrey A. Fricke, Jeremy Phillips, Liringis Chiropractic, R. Christopher Bailey (Bailey Chiropractic Centre), William’s Chiropractic, Dr. Scott Foster, Foster Chiropractic

Best Attorney: James Roane

Runners-up: Dan Deuterman, Janet Black Ward

Honorable mentions: James Swisher, Dwight Nelson, Katherine Hatfield, Georgia Nixon, Grace Clifton Tisdale

Best Gym: Clubs of Greensboro (Oak Branch and Green Valley)

Runners-up: Planet Fitness, The Rush

Honorable mentions and Notes: Proehlific Park, Sports Center, YMCA, Triangle Fitness. “Don’t go”

Best Yoga/Pilates Studio: Yoga Mindset

Runners-up: Camel City Yoga, Mind Body Fitness Yoga

Honorable mentions and Notes: Dancing Dogs Yoga, Hot Yoga of Kernersville, Bikram Studio, The Yoga Gallery, “Christie’s Cabaret”, “Don’t know”, “Never been”

Best Tanning Salon: Sun Tan City

Runners-up: The Tan Line, Palm Beach Tan

Honorable mentions and Notes: Paradise Tan, Hollywood Tans, Island Tans, Got Sun, Tahiti Tan.

“Melanoma is stupid”, “Don’t Tan”, “No Need”, “Atlantic Beach”, “My house”, “Some beach tanning”, “Pale folks don’t go tanning”

Best Hair Salon: BOHO Salon

Runners-up: Fahrenheit Kollectiv, Local Honey Salon

Honorable mentions and Notes: CROP, The Clubhouse Salon For Men, Bliss & Co., Instinct Salon, Scissorhands Hair Studio, Instinct Hair Salon. “Who ever can cut curly”, “Cut my own”

Best Hair Stylist: Kris Pennington – Fahrenheit Kollectiv

Runners-up: Braden Cook – Instinct Hair Salon, Lori Weatherman – Elektra Salon

Honorable mentions and Notes: Lauren Faulkner Scissorhands Hair Studio, Rachel Angermeier, Kyle Britt, Morgan Allen. “Who ever can cut curly”, “No need”, “A lawnmower”

Best Spa: About Face

Runners-up: Fringe Salon and Spa, Hand & Stone

Honorable mentions: Balance Day Spa, Chakras Spa, Bliss & Co., European Touch, Allure, Karma Day Spa, Massage Envy, The Clubhouse Salon for Men

Best Tattoo/Piercing Studio: Golden Spiral

Runners-up: Little Johns, Art Attack Tattoo

Honorable mentions and Notes: Tried and True Tattoo Co., Deja Vu Tattoo, Camel City Tattoo, Yellow Rose, Corrupted Arts. “Don’t get tattoos”

Best Tattoo Artist: Sean Carey – Golden Spiral Tattoo

Runners-up: Jason Spainhour, Kenny Blair

Honorable mentions: Marc Rainville, Daniel Ferguson, Barry Walker

Best Bookstore: Scuppernong Books

Runners-up: Edward McKay, Barnes & Noble

Honorable mentions: Pages Past, Empire Books, Glenwood Coffee & Books

Best Used Car Dealership: Peter’s Auto Mall

Runners-up: Frank Myers, Foreign Accents

Honorable mentions and Notes: Carmax, Bill Black, Modern Toyota, Fiat Of the Triad

Kernersville Chrysler Dodge Jeep and Ram, Larry Whicker Motors. “Me”

Best New Car Dealership:

North Point Chrysler Jeep & Dodge

Runners-up: Kernersville Chrysler Dodge Jeep and Ram, Foreign Car Italia

Honorable mentions: Green Ford, Crown BMW, Mercedes Benz of Winston-Salem

Best Auto-Repair Shop: Spring Garden Tire and Auto Repair

Runners-up: Bessemer Tire and Auto, Kernersville Chrysler Dodge Jeep and Ram

Honorable mentions: Mock Tire, Beamer Tire

Best Tire Shop: Taylor Tire

Runners-up: Mock Tire, Tire King

Honorable mentions: Beamer Tire, Discount Tire, Bessemer Tire and Auto, Clark Tire and Auto, Branson’s Tire and Auto, Oak Hollow Tire, Tim Small Automotive, Spring Garden Tire and Auto

Best Auto Parts Store: Curry Tire and Auto

Runners-up: Advanced Auto Parts, O’Reilly’s

Honorable mentions: Auto Zone, Grease Monkeys, Der Wagen Haus, Village Tire.

Best Oil Change: Taylor Tire

Runners-up: Mock Tire, Taterbugs

Honorable mentions and Notes: Jiffy Lube, Taylor Tire, Grease Monkey Kernersville, Kernersville Chrysler Dodge Jeep and Ram, Discount Tire. “Myself”

Best Exterminator: McNeely’s Pest Control

Runners-up: Dead Pest Society, Go Forth Pest Control

Honorable mentions and Notes: Orkin, Terminix, Ray’s Pest Control, Brown Pest Control. “My Shoe”

Best Real Estate Agency:

Tyler Redhead and McAlister Real Estate

Runners-up: 360 Realty, Berkshire Hathaway HomeServices Carolinas

Honorable mentions: Allen Tate Real Estate, Keller Williams Realty, Prudential Carolinas Realty, Leonard Ryden Burr, 336 Realty, Mabe Realty

Best Homebuilder: Windsor Homes

Runners-up: Regent Homes, Eastwood Homes

Honorable mentions: DR Horton, Arden Communities, Wolfe Homes, Henderson Custom Homes

Best Heating/AC Repair: ACC Heating & Air Conditioning Repair of Kernersville

Runners-up: Logan’s Heating and Air, Superior Mechanical Inc.

Honorable mentions: Absolute Comfort, B & H Heating and AC, Hunter Heating & Air, Comfort Control Systems

Best Landscaping Company: New Garden

Runners-up: Great Atlantic Landscaping, Jackson Lawncare & Design

Honorable mentions: Majestic Mountain, Deep River Landscape, Country Boys Landscaping.

Best Bank: Bank of Oak Ridge

Runners-up: Community One, Truliant Federal Credit Union

Honorable mentions and Notes: Allegacy FCU, Suntrust, Bank of North Carolina, BB&T, Wells Fargo. “Piggy”, “My Mason Jar”, “Any Credit Union”

Best Wireless Carrier: Verizon

Runners-up: Cricket Wireless, Boost Mobile

Honorable mentions: Sprint, AT&T, T-Mobile, StraightTalk, Rideout Wireless

Best Bicycle Store: Performance Bike

Runners-up: Cycletherapy, Cycles d’Oro

Honorable mentions: Mock Orange, Higgins, Trek Bike, ReCycles, Revolution Cycles

Best Sporting Goods Store: Great Outdoor Provisions

Runners-up: Ski & Tennis Station, Graham Sporting Goods

Honorable mentions: Omega, Dicks Sporting Goods, Hibbett Sports, Off ‘n Running

Best Outdoor Store: Great Outdoor Provisions

Runners-up: Ski & Tennis Station, Robby’s Mt Airy

Honorable mentions: Dick’s, Gander Mtn., GET:Outdoors

Best Vet/Animal Clinic: Cobb Animal Clinic

Runners-up: Triad Animal Hospital, Downtown Greensboro Animal Hospital

Honorable mentions: Greensboro Vet Hospital, Lawndale Vet, Hopkins Road Animal Hospital, Clemmons Veterinary Clinic

Best Pet Boarding: Dog Gone Fun Kernersville

Runners-up: Ruff Housing, The Bark Lodge

Honorable mentions: Lucky’s Pet Resort & DaySpa, Wiggles and Wags Pet Grooming, Cobb Animal Clinic, Carolina Pet Place, Best Friends Bed and Biscuit, Diggs for Dogs

Best Florist: Plants and Answers

Runners-up: State Street Florist, Sedgefield Florist

Honorable mentions: Grassy Knoll, Minglewood, Reggie’s,

George K. Walker, The Farmer’s Wife

Best Wine Shop: Total Wine & More

Runners-up: Wine Merchants Gourmet, Grapes and Grains

Honorable mentions: Winestyles, Bestway, The Vino Shop,

Rioja! A Wine Bar, Stella Brew, Potent Potables

Best Place To Buy Beer: Bestway Grocery

Runners-up: Total Wine, Grapes and Grains

Honorable mentions: City Beverage, Stellabrew, Potent Potables,

Pipe and Pint, Brewer’s Kettle, Stella Brew

Best Winston-Salem Grocery: Whole Foods

Runnersup: Fresh Market, Washington Perk & Provisions

Honorable mentions: Trader Joe’s, Harris Teeter, Lowe’s Food

Best Greensboro Grocery: Deep Roots Market

Runners-up: Bestway Grocery, Whole Foods

Honorable mentions: The Fresh Market, Earth Fare, Harris Teeter

Best Triad Grocery: The Fresh Market

Runners-up: Whole Foods, Earth Fare

Honorable mentions: Trader Joe’s, Bestway, Deep Roots, Harris Teeter, Lowes Food, Food Lion

Best Farmers Market: Piedmont Triad Farmers Market

Runners-up: Downtown Farmers Market, Greensboro/Yanceyville,

Greensboro Farmers Curb Market/Greene St

Honorable mentions: Cobblestone, Dixie Classic Fairgrounds Farmers Market, Burlington Downtown Farmers Market

Best Natural Foods Store: Deep Roots Market

Runners-up: Whole Foods, The Fresh Market, Earth Fare

Honorable mentions: Piedmont Triad Farmers Market, Trader Joes, Let It Grow Produce, Company Shops Market Burlington, House of Health, The Only Earth

Best Wedding Location: Castle McCulloch

Runners-up: Tanglewood, Bella Collina Mansion

Honorable mentions and Notes: Childress Vineyards, Grandover, Proximity Hotel, Blandwood Mansion Carriage House, Winmock at Kinderton, Revolution Mills Studios, Graylyn, Greensboro Arboretum, Kress Building, Dewberry Manor. “Smokin Harley-Davidson” received 9 votes, “Your House”, “at the beach”,”Married so I wouldn’t have a clue”.

Best Wedding Cake: Christina’s Dessertery

Runners-up: Buy Me Cake, Cake & All Things Yummy

Honorable mentions: Maxi B’s, A Queen’s Cake, Delicious Bakery, Sassy & Classy Cakes, Sweet Sensations, Ketchie Creek Bakery & Cafe, Easy Peasy, Simply Scrumptious

Best Caterer: Iron Hen Cafe

Runners-up: Pepper Moon Catering, Culinary Visions Catering

Honorable mentions: Painted Plate, Prissy Polly’s, Sweet Basil’s, Thyme 2 Cater, Julia’s Take Away Gourmet

Best Apartment Complex: City View

Runners-up: Westerborough, The Province

Honorable mentions: Century Oaks, Lake Brandt, Highbrook, Arbor Ridge

Best Local Theatre Actor: Casey Lamb

Runners-up: Justin Bulla, Gray Smith

Honorable mentions: Heather Hamby Maggs, Amy da Luz, Jimmy Tunstall

Best Movie Theater: GrandLuxe Theatre

Runners-up: A/peture, Geeksboro

Honorable mentions: Marketplace Cinemas, The Grande, Carmike 18, Carousel Grande

Best Place to People Watch:

Downtown Winston-Salem

Runners-up: Downtown Greensboro, Wal-Mart

Honorable mentions: Hanes Mall, Dixie Classic Fair, Camino Bakery, I-HOP at 1am

Best Place to Ride a Bike: Salem Lake

Runners-up: Greenway, Battleground Park

Honorable mentions and Notes: Country Park, Bur-mill Park, Grove Winery, Hanging Rock, “Not on the road” and “With Traffic”

Best Live Theater Venue: Carolina Theatre

Runners-up: Triad Stage, Hanesbrands Theatre

Honorable mentions: Theater Alliance, Broach Theatre, Barn Dinner Theatre, Steven’s Center, ‘The Wish: A Bellydance Novella’ by Troupe Bellysima

Best Comedy Club: Laughing Gas Winston-Salem

Runners-up: Comedy Zone, Idiot Box

Honorable mention: Community Arts Café

Best Visual Artist: Sam King

Runners-up: Arianne DiNapoli Mylet, Jeff Thrower Photography

Honorable mentions: EJ Howell, Erin Hayes, Andrew Comstock, Courtney Williams

Best Museum: Natural Science Center

Runners-up: Old Salem, SECCA

Honorable mentions: Weatherspoon, Children’s Museum of WS, Civil Rights Museum, Greensboro Children’s Museum

Best Art Gallery: SECCA

Runners-up: Weatherspoon Art Gallery, Elsewhere Artist Collaborative

Honorable mentions: Artworks Gallery Winston Salem, Piedmont Craftsman Gallery, Greenhill, Red Dog Gallery, Artmongerz

Best Free Wi-Fi: Geeksboro

Runners-up: The Green Bean, Beansboro

Honorable mentions and Notes: Starbucks, Barnes and Noble, Downtown Winston Salem, Camino Bakery, Ardmore Coffee, Krankie’s, Potent Potables, Local House Bar, Chelsie’s Coffee. “Next Door Neighbor”

Best Place For Family Fun: Natural Science Center

Runners-up: NC Zoo, Spare Time

Honorable mentions and Notes: Celebration Station, Wet n Wild, Greensboro Children’s Museum, Air-bound Trampoline Park, BB&T Ballpark, Old Salem. “The Gold Club”

Best Golf Course: Grandover

Runners-up: Bryan Park, Tanglewood

Honorable mentions: Greensboro National, Jamestown

Best Tennis Courts: Grandover

Runners-up: Oak Hollow Lake, Lake Jeanette

Honorable mentions and Notes: Ardmore Tennis Courts, Adams Farm, Tanglewood, Joe White Tennis Center, Westwood Swim and Tennis Club, Spencer Love, “The free ones off the greenway near battleground”

Best Park:

Tanglewood Park

Runners-up: Country Park, Arboretum

Honorable mentions: Bryan Park, Battleground, Hanes Park, Bur Mil

Best Public Pool:

Wet N Wild Emerald Pointe

Runners-up: Tanglewood, Bur-Mil

Honorable mentions and Notes: City Lake Park Jamestown, Bolton Park Pool, Adams Farm. “Bring back Grimsley Pool”

MEDIA

Best Radio Station: Rock 92

Runners-up: WUAG 103.1,

WKZL – 107.5

Honorable mentions: 105.7, 104, 102 JAMZ, Murphy in the Morning

Best Morning Show: Two Guys Named Chris

Runners-up: Jared and Katie in the morning, Lora & Chris

Honorable mentions and Notes: Tige and Daniel, WFDD NPR. “A trained ape with a mic”

Best Radio Show:

Two Guys Named Chris

Runners-up: Jared and Katie in the Morning 107.5 KZL, Matt Pencola

Honorable mentions and Notes: Tige and Daniel, J. Neas Indie Rock Mayhem, Lora and Chris, Triad Arts Up Close, Stoners Serenade, Camel City Dispatch Radio Hour. “Still the trained ape”

Best Radio Personality: Chris Kelly

Runners-up: Chris Demm, Matt Pencola

Honorable mentions and Notes: Jack Murphy, Bro Bill Dotson, Katie O’Brian, Biggie, Deidre James, Angie Ward, Matty Sheets. “Have you met bubbles, the trained ape?”

Best Local Print Journalist:

Jordan Greene

Runners-up: Mark Sutter -Triad Business Journal,

Jeri Rowe-Greensboro News & Record

Honorable mentions: Brian Clarey, Eric Ginsburg, Ryan Snyder, John Hammer, Scott Sexton, Scott Yost, Orson Scott Card, Lenise Willis, Arika Herron, Joe Killian, Ed Hardin, Roy Carroll

Best Local Publication: YES! Weekly

Runners-up: Rhino Times, Winston-Salem Journal

Honorable mentions and Notes: Greensboro News & Record, Northwest Observer, The Business Journal, O’Henry Magazine, High Point Enterprise, Kernersville News. “The Roy Carroll Times,” The area’s newest publication, Triad City Beat, received 8 votes.

Best TV News: WXII 12

Runners-up: FOX 8, WFMY News 2

Honorable mention: News 14 Triad

Best Local Broadcast Journalist: Cameron Kent

Runners-up: Neill McNeill, Julie Luck

Honorable mentions: Brad Jones, Chad Tucker,

Shannon Smith, Lauren Melvin, Eric Chilton

Best Male TV News Anchor:

Cameron Kent

Runners-up: Neal McNeal, Frank Mickens

Honorable mentions: Chad Tucker, Brad Jones,

Eric Chilton

Best Female TV News Anchor:

Julie Luck

Runners-up: Cindy Farmer, Lauren Melvin

Honorable mentions: Kimberly Van Scoy, Nicole Ducouer, Wanda Starke, Katie Nordeen, Margaret Johnson

Best Meteorologist: Van Denton

Runners-up: Austin Cavenous, Lanie Pope

Honorable mentions and Notes: Michelle Kennedy, Brian Sloakam, Weather Dave Aiken, Tara Lane. “Buncha Liars” and “No such thing”

Best Reason to Read YES! Weekly: Everything

Runners-up: To know what’s going on, Music Scene

Honorable mentions: Band schedule, Mark Burger’s movies reviews, Entertainment Section, Local Events, I see local people I know, Investigative reporting, It makes me smarter, Local politics, Food reviews. “Fish Wrap”, “Because you can wrap crap with it afterward”

MUSIC

Best Bassist: Ashley Sutton-Big Daddy Love

Runners-up: Chloe Mylet,

Little John Thompson-Hip Pocket

Honorable mentions: Court Wynter, George Westberry, Dennis Shea, Doug Marshall, Stan Gingerich

Best Guitarist: Lance Lewis- Big Daddy Mojo

Runners-up: Gunnar Nagle, Joey Recchio

Honorable mentions and Notes: Aaron Burkey, Sam Frazier, Chris Lord, Daniel Serif. “Your mom”, “(Jimi) Hendrix”

Best Live Music Venue: Ziggy’s

Runners-up: Turntable, The Garage

Honorable mentions: Blind Tiger, Greensboro Coliseum, Bull’s Tavern, Southern Smoke Eatery and Tavern, The Deck-Jamestown, Johnny & Junes.

Outside the Triad vote-getters: Amos Southend, The Fillmore, The Lincoln Theater, High Rock Outfitters, Haw River Ballroom

Best Musician in the Triad: Joey Barnes

Runners-up: Mitch Easter, Evan Olson

Honorable mentions: Little John Thompson, Walrus, Crystal Bright & the Silver Hands, Bruce Piephoff, Andrew Lazare, Robert Smith, Suzi Nelson

Best Percussionist: Scott Lewis – Big Daddy Love

Runners-up: Brian Smith – Sok Monkee, Devin Forkel-The Genuine

Honorable mentions and Notes: Ben Vinograd- Big Something, Michael Ptacin, Mitch Hull, Tim Bailey. “As long as his last name doesn’t rhyme with TOOL”

Best Songwriter: Crystal Bright

Runners-up: Laurelyn Dossett, Bruce Piephoff

Honorable mentions: Dave Willis, Jamie Carroll, Matthew Allivato,

Evan Olson, Joey Barnes, Tyler Nail

Best Tribute/Cover Band: Big Daddy Mojo

Runners-up: Trial By Fire – A Journey Tribute, Sok Monkee

Honorable mentions: Black Glass, The Plaids, The Dickens, Below The Line, Breakfast Club.

Best Vocalist: Brett Munn-Big Daddy Mojo

Runners-up: Brandon Knox – The Deluge, Katie Williamson of Carolina Coalmine

Honorable mentions: Crystal Bright, Katelyn Marks, Scott Moss, Lauren Light, Darrell Hoots, Megan Doss

Best Greensboro Music Venue: The Blind Tiger

Turntable actually received the most votes but is in Jamestown, not Greensboro.

Runners-up: Greene Street Club, Somewhere Else Tavern (SWET)

Honorable mentions: Buckhead Saloon, Greensboro Coliseum, The Deck-Jamestown

Best Winston-Salem Music Venue: Ziggy’s

Runners-up: The Garage, Johnny & Junes

Honorable mentions: Bull’s Tavern, Krankies, River Ridge Tap House, Bucked Up, Grapes & Grains

Best High Point Music Venue: After Hours Tavern

Runners-up: Turntable in Jamestown, Blue Bourbon Jacks

Honorable mentions: Hams, Tipsy’z Tavern & Grill, The Deck-Jamestown, JR’s Corner Tavern

Best Local Original Band: The Heritage

Runners-up: Big Daddy Love, The Deluge

Honorable mentions: Hephystus, Carolina Coalmine, Alexis Machine, Crystal Bright & the Silver Hands, Holy Ghost Tent Revival, Honeysuckle Ridge

Best New Local Band: The Heritage

Runners-up: Chris Lane Band, Carolina Coalmine

Honorable mentions: Lauren Light, Deluge, Honey Suckle Ridge

Best Hip-Hop Act: Ed E Ruger

Runners-up: Iconoclast Crew, Ty Bru

Honorable mentions: Stitchy C, Dante CK, Urban Sophisticates, Vanilla Ice

Best Live Triad Music Show of 2013:

Eagles at Coliseum

Runners-up: Erykah Badu, Jay Z in 2013

Honorable mentions: The Heritage CD Release, Heart Brigade, 2013 Red, White & Blues Festival, Beach Music in the Park, SECCA series,

Blackberry Smoke @ Ziggys

POLITICS

Best Triad Mayor: Allen Joines

Runners-up: Keith Holliday, Robbie Perkins

Honorable mentions and Notes: Yvonne Johnson, Nancy Vaughan. “Scooby doo”

Best Political Move, 2013: Voter ID

Runners-up: Obamacare, Teen Curfew

Honorable mentions: Winston Salem’s City Councils resolution against guns in parks, Allen Joines’ anti-poverty effort, Anti-tethering Law for Dogs in Greensboro

Worst Political Move, 2013: Obama Care

Runners-up: McCrory cutting teacher wages to give his cabinet a raise, Not Impeaching Obama

Honorable mentions: Amendment 1, electing a Democrat, Not extending unemployment, Expanding concealed carry into bars, parks and on school grounds. Voting Republican, Not expanding Medicaid in North Carolina, Noise ordinances, teen curfew in downtown Greensboro

Best Use of Public Funds, 2013:

Parks, Fire Stations, Libraries

Runners-up: Performing Arts Center, Education

Honorable mentions: There weren’t any best uses, Ongoing Greenway development, Greensboro Science Center, Salem Creek Connector in Winston-Salem, Coliseum Renovations

Worst Use of Public Funds, 2013:

Raises for upper level City Managers

Runners-up: Civil Rights Museum, Letting city workers stand on the side of road while others are working

Honorable mentions: Contracting non-local, out-of-state talent for various projects & consulting, Paying salaries to McCrory and his staff, Everything, Performing Arts Center, Red Tape, $10 Million Dollars in the hands of Guilford Co.

Best Reason to Live in the Triad:

Close to the ocean and mountains

Runners-up: It’s easy to live here, good jobs, traffic isn’t bad, good people.

Honorable mentions: The Arts, The People, Women, Good place to raise a family, born here, Creative, socially engaged people, love it here! You’re close to everything, there’s something for everyone, Friendly religious people, Clubs, My house is in it, JP Looneys, Easy access to Interstates so you can go to a real city, Beer, Proximity to Great Beer, Crafted: Art of the Taco, Grove Winery, Big Burger Spot, Because my family is here, It’s so green, Grapes & Grains Clemmons, Hippie bars, Lost Ark Video Games.

Worst Stoplight: 5 Points

Runners-up: All, Stratford/Hanes Mall Blvd

Honorable mentions: All on Wendover should be eliminated, Wendover & HWY68/Eastchester, They ALL Suck, All in Greensboro

Best College/University: GTCC

Runners-up: Guilford College, UNCG

Honorable mentions: Wake Forest, UNC Chapel Hill, High Point University

Best College Course: English

Runners-up: Weight Lifting, Psychology

Honorable mentions and Notes: Library Science, Science of Wine, Guilford College, Engineering, “Underwater Basket weaving”, “Your mom 101″

Best Forsyth Teacher: Eugene Mabry-SEMS

Runners-up: Debby Heaton, Abbey Clayman

Honorable mentions: Audrey Fant, Carolyn Lovell

test Guilford Teacher: Alex Wertz

Runners-up: Roberta Rohan, Jenna Heller

Honorable mentions and Notes: Ray Parrish, Ben Barnard,

Dr. William Hamilton. “Dr. Seuss”

Best Summer Camp: Victory Junction

Runners-up: Camp Carefree, YMCA Camp Hanes

Honorable mention: UNCG Summer Music Camp

Best Day Care: Kids R Kids

Runners-up: Children’s Network, Pinedale Christian Daycare

Honorable mentions: King First Baptist Child Development Center, Sunshine House, Rainbow Childcare Center

FOOD

Best Mediterranean Restaurant: Pita Delight

Runners-up: Jack’s Corner Mediterranean Deli, Ghassan’s

Honorable mentions: Mooney’s, Cleopatra’s Restaurant, Zaytoon, Sarah’s Kabob Shop, Chef Samir Shaltout, Nazareth Bakery

Best Pie: Cherry Pit Cafe & Pie Shop

Runners-up: Delicious, Sweet Megs

Honorable mentions: K & W, Maxie B’s, The Sweet Shop Bakery, Ollie’s Bakery, Sweet Potatoes, Dewey’s, Mrs. Pumpkin’s Bakery Deli, Gigi’s Cupcakes, Spring Garden Bakery, Loaf Bakery, Cake & All Things Yummy, The Tavern in Old Salem, Mozelle’s, Peanut Butter Moose Pie at Camino Bakery

Best Restaurant Bar: Jeffrey Adams

Runners-up: Carolina Ale House, Fleming’s Prime Steakhouse & Wine Bar

Honorable mentions: Cooper’s Ale House, Lindley Park Filling Station, King’s Crab Shack, Milner’s, West End Cafe

Best Greensboro Restaurant: Undercurrent

Runners-up: Wolfgang Puck’s Pizza Bar, Iron Hen Café

Honorable mentions: Village Tavern, Crafted: The Art of the Taco, HOPS Burger Bar, Fishbones, Josephine’s Bistro, Sticks and Stones, Pho Hien Vuong, Cherry Pit Café, Darryl’s Wood Fired Grill, Table 16, Big Burger Spot

Best Winston-Salem Restaurant: 1703

Runners-up: Meridian, The Spring House

Honorable mentions: Jeffrey Adams, Mozelle’s, Willows Bistro, Village Tavern, Hutch and Harris, Milner’s, Mundo, Sweet Potatoes

Best High Point Restaurant: Maize Cantina

Runners-up: Liberty Steak House, Southern Roots

Honorable mentions: Blue Water Grille, Chop House Grille, Carter Brothers, Blue Zuchinni, US Sushi, Msala India, Tipsy’z Tavern & Grill, Austin’s, The Mad Greek

Best Triad Restaurant: 1703

Runners-up: Southern Roots, Table 16

Honorable mentions: 1618, Village Tavern, Bleu Winston-Salem, Saint Jacques at the Burke Manor, Fabian’s, Lucky 32, Darryl’s Wood Fired Grill, Crafted: The art of the Taco

Best Neighborhood Restaurant: Oakcrest Family Restaurant

Runners-up: West End Café, Lindley Park Filling Station

Honorable mentions: Southern Roots, Darryl’s Wood Fired Grill, 4th Street Filling Station, Fishbones, Fishers, Jake’s Billiards, Emma Key’s, Burke Street Pizza, Cherry Pit Cafe & Pie Shop, JP Looney’s

Best New Restaurant: Bad Daddy’s Burger Bar

Runners-up: Brothers Restaurant, Penny Path Café

Honorable mentions: Carolina Ale House, Maize Cantina, Cast Iron Kitchen, Cherry Pit Café, 24 Blackbirds

Best Food Truck: Camel City Grill

Runners-up: Bodacious Burgers, Great Escape

Honorable mentions: Bandito Burrito Food Truck, El Azteca, King Creole, Urban Street Grill

Best Chef: Tim Grandinetti at the Spring House

Runners-up: Adam Andrews-Jeffrey Adams, Chris Blackburn-Josephine’s Bistro

Honorable mentions: Dion Sprenkle, Will Kingrey-King’s Crab Shack and Willow’s Bistro, Kristina Fuller-Crafted: The Art of the Taco, Matt Culpepper-The Quiet Pint, Brian Cotrone – Cherry Pit Café, George Neil–1618

Best Hibachi Restaurant: Kabuto

Runners-up: Imperial Koi, Tokyo Japan

Honorable mentions: Arigato, Fire & Sticks, Hibachi Café, Chopstix, Asahi, Tokyo Japan

Best Middle Eastern Restaurant: Pita Delight

Runners-up: Ghassan’s, Sarah’s Kabob Shop

Honorable mentions: Cleopatra’s, Mooney’s, Nazareth Bakery,

Jerusalem Market

Best Japanese/Sushi Restaurant: Sushi Republic

Runners-up: Phoenix Asian Cuisine, Imperial Koi

Honorable mentions: Arigato, Ishi, Kabuto, Fire & Sticks

Best Chinese Restaurant: Phoenix Asian Cuisine

Runners-up: Golden Wok, PF Chang’s

Honorable mentions: Golden Dragon, China Buffet, China’s Best, China Palace, Chinese Kitchen, Ichiban Supreme Buffet

Best Chinese Take-out: Golden Wok

Runners-up: Golden Dragon, China Buffet

Honorable mentions: China’s Best, China Palace, Chinese Kitchen,

Ichiban Supreme Buffet

Best Thai Restaurant: Rearn Thai

Runners-up: Taste of Thai, Thai Pan

Honorable mentions: Cha Da Thai, Saffron, Downtown Thai, Sawatdee Thai, Bangkok Café

Best Vietnamese Restaurant: Binh Minh

Runners-up: Pho Hien Vong, Saigon

Honorable mentions: Vietnamese Garden, I [heart] pho, Van loi 2

Best Indian Restaurant: India Palace

Runners-up: Saffron, Nawab

Honorable mentions: Golden India, Tandoor, Msala India, Taste of India

Best Tacos: Mexico

Runners-up: Crafted Art of the Taco, Kiosco

Honorable mentions: El Azteca, El Camino Real, Bandito Burrito Truck, Poblanos, Moe’s, Barberitos

Best Mexican Restaurant: Kiosco

Runners-up: Mexico, San Luis

Honorable mentions: Don Juan’s, Kernersville, Poblanos

Best Italian Restaurant: Vincenzo’s

Runners-up: Positano, Giovanni’s Restaurant

Honorable mentions: Elizabeth’s, Gianno’s, Olive Garden, Bravo! Cucina Italiana, Cafe Pasta

Best Irish Restaurant: Finnigan’s Wake

Runners-up: McCouls, The Claddagh Restaurant & Pub

Honorable mentions: Putter’s Patio & Grill, Celtic Fringe

Best Diner: Herbie’s Place

Runners-up: Iron Hen Café, Twin City Diner

Honorable mentions: Jake’s Diner, Carolina Diner, Best Diner, Alex’s House, Smith St. Diner

Best Bistro: Josephine’s Bistro

Runners-up: Willow’s Bistro, Bistro 150

Honorable mention: Bistro B, Southern Lights Bistro, Cafe Europa, Graffiti’s, Sixth and Vine

Best Barbecue Restaurant:

Smithfield’s Chicken & Barbeque

Runners-up: Bib’s Downtown, Country BBQ

Honorable mentions: Dickey’s BBQ, Prissy Polly’s, Shane’s Rib Shack, Southern Smoke Eatery and Tavern, Carter Brothers, Little Richard’s

Best Pizza: Wolfgang Pucks Pizza Bar

Runners-up: Mellow Mushroom, Mario’s

Honorable mentions: Burke Street Pizza, Elizabeth’s Pizza, New York Pizza, Pie Works, Sticks and Stone, Coppola’s Pizzeria

Best Vegetarian Restaurant: Iron Hen Cafe

Runners-up: Boba House, Crafted: Art of the Taco

Honorable mentions and Notes: Basil Leaf Thai & Sushi, Sarah’s Kabob Shop, The Peppermill Cafe, Food Not Bombs Greensboro, Yum Yums, Hot Dog City. “Greensboro sorely lacks a good vegetarian restaurant”

Best Family Restaurant: Oakcrest Family Restaurant

Runners-up: Iron Hen Café, Cheddar’s Casual Cafe

Honorable mentions and Notes: Darryl’s Wood Fired Grill, Cracker Barrel, Tex & Shirley’s. “Hooters, No time for your screaming kids”

Best Seafood Restaurant: Jimmy’s Seafood

Runners-up: Full Moon Oyster Bar, Captain Tom’s

Honorable mentions: King’s Crab Shack, 1618, Seafood Shack, BoneFish, Libby Hill, Tides Inn, Blue Water, Mayflower, Fishbones, Reel Seafood

Best Cheap Eats: Big Burger Spot

Runners-up: Burke Street Pizza, Fat Dogs

Honorable mentions: Jake’s Billiards, Cook-Out, Banh Mi Saigon, Tipsy’z Tavern & Grill, Skippy’s, China’s Best, Fitz on Main, Villa del Mar

Best Lunch Specials: Fitz on Main/Kernersville

Runners-up: Jams Deli, Iron Hen Cafe

Honorable mentions: Tipsy’z Tavern & Grill, Southern Smoke Eatery & Tavern, Finnigan’s Wake, The Peppermill Café, 4th Street Filling Station, First Carolina Deli, Cherry Pit Café

Best Brunch: Iron Hen Cafe

Runners-up: Mozelle’s Fresh Southern Bistro, 4th Street Filling Station

Honorable mentions: Willow’s Bistro, Green Valley Grill, M’Coul’s, Grandover Resort, Printworks Bistro, GSO Embassy Suites, Village Tavern, Oscar’s Grill, The Claddagh

Best Breakfast: Dame’s Chicken & Waffles

Runners-up: Herbie’s Place, Tom’s Place, Tex and Shirley’s

Honorable mentions: Smith St Diner, Biscuitville, Carolina’s Diner, Country Barbecue, Iron Hen, Jake’s Diner, Waffle House

Best Lunch: Jams Deli

Runners-up: River Ridge Taphouse, West End Cafe

Honorable mentions: Iron Hen Cafe, Cherry Pit Café & Pie Shop, Toshi’s Adams Farm, Fincastle’s Diner, Grecian Corner, Silo Deli Wine and Cheese, Mellow Mushroom, Southern Smoke Eatery & Tavern

Best Dessert Menu: Camino Bakery

Runners-up: Haute Chocolate, Cherry Pit Café & Pie Shop

Honorable mentions: Cheesecake’s By Alex, Maxie B’s, Dewey’s, Delicious, Josephine’s Bistro and Bar, The Tavern in Old Salem, 1618 Seafood Grille, Undercurrent, The Sweet Shoppe

Best Drink Menu: Tate’s Craft Cocktails

Runners-up: Graffiti’s Bistro, The Tavern in Old Salem

Honorable mentions: Darryl’s Wood Fired Grill, Sticks & Stones, Gia,

Jeffrey Adams, JP Looneys, Small Batch Beer Co., Cheddar’s Casual Café,

Single Brother’s, Iron Hen

Best Wine List: Grapes and Grains

Runners-up: Saint Jacques at The Burke Manor Inn, Meridian Restaurant

Honorable mentions: River Birch Lodge, Carolina’s Vineyards and Hops, 1618, Grove Winery, 6th & Vine, Potent Potables, Josephine’s Bistro, Tasting Room, Darryl’s Wood Fired Grill, Flemings, Rioja

Best Romantic Dinner: Spring House Restaurant, Kitchen & Bar

Runners-up: Fabian’s Restaurant, Undercurrent

Honorable mentions: Table 16, Melting Pot, 1618, 2520, Saint Jacques at the Burke Manor, Willow’s Bistro, Southern Roots

Best Sandwiches: Jams Deli

Runners-up: Which Wich, Ghassan’s

Honorable mentions: Southern Smoke Eatery and Tavern, Toshi’s in Adams Farm, First Carolina Delicatessen, Capra’s Deli in High Point, Silo, Saigon

Best Hot Dog: Dairi-O

Runners-up: Kermit’s Hot Dog House, King’s Hot Dogs

Honorable mentions: Skippy’s, Yum Yums, Big Burger Spot, Fitz on Main, Pulliam’s

Best Burger: Cook Out

Runners-up: Big Burger Spot, Bad Daddy’s Burger Bar

Honorable mentions: Hop’s Burger Bar, Five Guys, Fincastle’s, Southern Smoke Eatery & Tavern, Dairi-O, Fuddruckers

Best French Fries: Big Burger Spot

Runners-up:

Hop’s Burger Bar, Dairi-O

Honorable mentions: Five Guys, Fincastle’s Diner, Emma Key’s, Cook Out

Best Milkshake: Dairi-O

Runners-up: Big Burger Spot, Cook Out

HONORABLE MENTIONS: Sonic, Fincastle’s Diner, Yum Yums

Best Steak: Fratellis Italian Steakhouse

Runners-up: Texas Roadhouse, Fleming’s Prime Steakhouse & Wine Bar

Honorable mentions: Ruth’s Chris Steak House, Outback, Jeffrey Adams, Outwest, Leblon Steakhouse, Longhorn

Best Chicken Wings: Cooper’s Ale House

Runners-up: Ronnie’s, Waldo’s Wings

Honorable mentions: Bon-Bon Wings and Grill, East Coast Wings, JP Looneys, Buffalo Wild Wings, Southern Smoke Eatery & Tavern, Box Seat, McPherson’s, Hooter’s, Jake’s Billiards, Wingz & Spiritz

Best Fried Chicken: Mrs. Winner’s Chicken & Biscuits

Runners-up: Dame’s Chicken & Waffles, Mountain Fried Chicken

Honorable mentions: Spring Valley Restaurant, Hillbilly Hideaway, Church’s Fried Chicken, Bojangles’ Restaurant, Smithfield’s Chicken ‘N Bar-B-Q, KFC, Big Ed’s Chicken Pit

Best Bakery: Camino Bakery

Runners-up: Delicious Bakery, Cake and All Things Yummy

Honorable mentions: Sweet Shoppe Bakery, Loaf, Cherry Pit Café & Pie Shop, Spring Garden Bakery, Dewey’s Bakery, Maxie B’s, Cheesecakes by Alex

Best Coffee: Chelsea’s

Runners-up: Geeksboro, Beansboro

Honorable mentions: The Green Bean, Starbucks, Krankies Coffee, Tate Street Coffee, Iron Hen, Coffeeology, Ardmore Coffee, Cafegency Organic Bean Coffeehouse

Best Frozen Yogurt: Red Mango Frozen Yogurt

Runners-up: Di’lishi Frozen Yogurt Bar, Feeney’s Frozen Yogurt Bar

Honorable mentions: Sweet Frog Yogurt, Frozato Frozen Yogurt, Menchie’s Frozen Yogurt, Taste Yogurt Bar

Best Ice Cream: Cold Stone Creamery

Runners-up: Yum Yums, Blue Ridge Ice Cream

Honorable mentions: Doss’ Old Fashion Ice Cream, Fincastle’s Diner, Baskin Robbins, Homeland Creamery, Brewster’s, Kilwins, Time To Eat, Ardmore Coffee (homemade in summer)

Best Salads: West End Cafe

Runners-up: Newk’s Eatery, Cherry Pit Café & Pie Shop

Honorable mentions: Village Tavern, Olive Garden, Whole Foods, Mellow Mushroom, Jason’s Deli, Liberty Steakhouse

Best Sub Sandwich: Giacomo’s

Runners-up: Capra’s Deli, Bob’s Big Gas Subs & Pub

Honorable mentions: Ghassan’s, Jams Deli, Jersey Mikes, Jimmy Johns, Penn Station, Burke St. Pizza, Mellow Mushroom, Lox Stock and Bagel, First Carolina Deli, TJ’s Deli, Firehouse Subs, The Sub Spot

Best Ribs: Country Barbecue

Runners-up: Texas Roadhouse, Cheddar’s

Honorable mentions: Bib’s, Darryl’s Wood Fired Grill, Cooper’s Ale House, Smokey Bones, BBQ Joes, Southern Smoke Eatery, Fleming’s Prime Steakhouse & Wine Bar, Dickey’s BBQ, Crazy Ribman on Bessemer, The Marsh Pit Chicken n Ribs

Best Craft Beer Selection at Bar: Mellow Mushroom

Runners-up: Carolina Ale House, Cooper’s Ale House

Honorable mentions: Darryl’s Wood Fired Grill, Foothills Brewery, Natty Greene’s, Finnigan’s Wake, Jake’s Billiards

Share: